Back to top

ZMIANY W GOSPODAROWANIU ODPADAMI KOMUNALNYMI OD 1 STYCZNIA 2018 R

Ogłoszenia
Gmina Kórnik

ZMIANY W GOSPODAROWANIU ODPADAMI KOMUNALNYMI OD 1 STYCZNIA 2018 R.

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Kórnik w związku ze zmianami uchwał dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi informuje, że od 1 stycznia 2018 roku zmianie ulegną zasady segregacji odpadów komunalnych.

Zmiana obejmie segregację odpadów komunalnych typu Tetrapak – kartony po mleku i napojach, które należało będzie wrzucać do worka/pojemnika żółtego – na opakowania z metali i tworzyw sztucznych.

Dodatkowo od 2018 roku poszerzona zostanie zbiórka odpadów biodegradowalnych, która obejmie nie tylko odpady zielone.

Do pojemników/ worków na odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów należy wrzucać:

1)      odpady zielone powstałe w przydomowych ogródkach tj. ścięta trawa, liście, chwasty i ścięte kwiaty;

2)      odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.),

3)      resztki jedzenia.

Do pojemników/ worków na odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów zabrania się wrzucać m.in.:

1)      kości zwierząt;

2)      odchodów zwierząt;

3)      popiołu z węgla kamiennego;

4)      leków;

5)      drewna impregnowanego;

6)      płyt wiórowych i MDF;

7)      ziemi i kamieni;

8)      innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

Częstotliwość odbioru odpadów „bio” od stycznia 2018r. wyglądać będzie następująco:

Rodzaj odpadu

Nieruchomości zamieszkałe w zabudowie jednorodzinnej

Nieruchomości zamieszkałe w zabudowie wielorodzinnej

Nieruchomości niezamieszkałe

Odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów

Co najmniej 1 raz na 2 tygodnie (w okresie od 1 marca do 30 listopada) co najmniej jeden raz w miesiącu (w okresie od 1 grudnia do ostatniego dnia lutego)

Co najmniej 1 raz na tydzień (w okresie od 1 marca do 30 listopada) co najmniej jeden raz w miesiącu (w okresie od 1 grudnia do ostatniego dnia lutego)

Co najmniej 1 raz w miesiącu

Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do wyposażenia nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne w tym także na odpady „bio”. Należy pamiętać, by pojemniki posiadały konstrukcje umożliwiające ich opróżnianie za pomocą typowych systemów załadowczych (grzebieniowy, bramowy, hakowy, widłowy, HDS). Pojemniki muszą być opisane numerem posesji.

Dopuszczalne wielkości pojemników stosowanych do zbierania odpadów „BIO”:

Nieruchomości zamieszkałe w zabudowie jednorodzinnej

Nieruchomości zamieszkałe w zabudowie wielorodzinnej

Nieruchomości niezamieszkałe

Dupuszczalna wielkość pojemników

Pojemnik 110, 120 lub 240 litrowy wykonany z tworzywa sztucznego z dwom kołkami lub worek o minimalnej pojemności 120 l w kolorze brązowym oznaczone napisem „bio”

Pojemnik 110, 120, 240 lub 1100 litrowy wykonany z tworzywa sztucznego z dwoma kołkami lub worek o minimalnej pojemności 120l w kolorze brązowym oznaczone napisem „bio”

Pojemnik 110, 120, 240 lub 1100 litrowy wykonany z tworzywa sztucznego z dwoma kołkami lub worek o minimalnej pojemności 120l w kolorze brązowym oznaczone napisem „bio”

Odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów pochodzące z gospodarstw domowych odbierane są zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów komunalnych dla nieruchomości zamieszkałych. Dopuszcza się oddanie przy każdym terminie odbioru do 10 sztuk worków z odpadami zielonymi. Mieszkańcy mogą również dostarczać w/w odpad samodzielnie i na własny koszt do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie Gminy, który zlokalizowany jest w m. Czołowo. Właściciel nieruchomości  w zabudowie jednorodzinnej może dokonywać kompostowania odpadów ulegających biodegradacji we własnym zakresie, w sposób niepowodujący uciążliwości dla otoczenia, w indywidualnym przydomowym kompostowniku. Przez kompostownik należy rozumieć skrzynię służącą do kompostowania odpadów ulegających biodegradacji, której lokalizacja winna spełniać wymogi zapisane w §36 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 1422).

 Odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów pochodzące z terenów niezamieszkałych odbierane są zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów komunalnych dla nieruchomości niezamieszkałych. Dopuszcza się oddanie przy każdym terminie odbioru do 10 sztuk worków z odpadami zielonymi. Właściciele ww. nieruchomości, mogą również dostarczać w/w odpad samodzielnie i na własny koszt do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie Gminy, który zlokalizowany jest w m. Czołowo.

BIO - NOWE ZASADY OD 1 STYCZNIA 2018 R.

Podstawa praca